2.Etap

Başakşehir 2. Etap’ taki konutlar zemin sondaj çalışmalarına göre radye temel üzerine tünel kalıp sistemi ile inşaa edilmiştir.
KİPTAŞ, 25 Temmuz 1996 tarihinde Başakşehir 2. Etap’ın temellerini atmıştır. 35.2 hektar alan üzerine inşaa edilen 2.304 konut; 84, 123 ve 143 m2 olmak üzere üç ayrı tipte tasarlanmış ve uygulanmıştır.

 

Ekim 1998 tarihinde teslim edilerek oturuma açılan, Dünya ölçeğinde ve ülkemiz şartlarında en uygun teknoloji olarak benimsenen tünel kalıp sistemiyle yapılan konutlar, arazi zemin etüdleri yapıldıktan sonra inşa edilmiştir. Bloklar (143 m2′ler hariç) çift asansörlü olup, blok bazında intercom tesisi ve merkezi uydu yayını ile bloklara TV görüntüsü verilmektedir.

Sitenin telekomünikasyon ihtiyacının karşılanması amacı ile alt yapı çalışmaları yapılarak, 1. Etap’ta yer alan telefon santral binasına bağlantısı kurulmuş ve sitenin dış dünyayla irtibatı sağlanmıştır.

Sitede ısınma sistemi daire bazında doğalgazlı kombilerle sağlanmaktadır.

KROKİ / Yerleşim Planı
etap2kroki1-1024x794

2. Etap’ın “B” Giriş Kapısı
2. Etap “B” giriş kapısı İstiklal Caddesi’ nde bulunmaktadır. 2. Etap’ ın Doğu yönünde, 1. Etap’ a bakan tarafında bulunan kapı, giriş çıkışların en yoğun olduğu kapıdır.
2. Etap’ a bu kapıdan İ.E.T.T otobüsleri giriş-çıkış yapmaktadırlar.
2. Etap’ ın; “B” ve “E” Bloklarına gidiş-çıkış için kullanılan kapısıdır. Başakşehir’ de “Site Giriş Kapısı” olarak ilk yapılan kapıdır.
5. Etap dahil diğer etap kapı çalışmaları, 2. Etap’ ın çalışmaları sonrası yapılmış çalışmalardır.
2. Etap’ ın en hareketli kapısı olarak, çevre düzenlemesi dikkat çekmektedir. Kapıda “Güvenlik Kontrol Noktası” bulunmakta, 7/24 saat “Güvenlik Personeli” görev yapmaktadır.
Kapı, saat 24:00 sonrası bariyer ile kapatılmaktadır Araba giriş ve çıkışları güvenlik personelinin kontrolünde gerçekleştirilmektedir.

 

2-etap-otopark-1

ÇARŞI

Başakşehir 2. Etap’ ta E blokların olduğu bölgede site sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1 adet çarşı bulunmaktadır.
Çarşıda ise çeşitli büyüklükte 7 adet dükkan vardır. Bu dükkanlardan 1 adedi market, 1 adedi eczane, diğerleri ise çeşitli faaliyetlerde kullanılmaktadır.

OTOPARKLAR

Başakşehir 2. Etap’ taki konutların etrafında toplam 1.027 araçlık açık otopark alanı mevcuttur.

2-etap-otopark-4

YOLLAR

Başakşehir 2. Etap içerisinde 5 adet cadde (Plevne cad, Mimar Sinan cad, Estergon cad, Ahmet Yesevi cad, Mehmet Akif Ersoy cad.) bulunmaktadır.

Ayrıca caddeleri birbirine bağlayan 10 adet sokak (Erciyes sok, Süphan sok, Ilgaz sok, Cami sok, Tuna sok, Yenibahar sok, Barbaros sok, Serap sok, Nene Hatun sok, Ulubatlı sok)bulunmaktadır.

SU DEPOLARI

Başakşehir 2. Etap’ ta şebeke suyu kesintilerinde kat maliklerinin mağdur olmamaları için B ve E bloklarının altlarında 15, D Bloklarının altlarında ise 20 tonluk 2′şer adet su deposu bulunmaktadır. Bu depolar yılda bir kez temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.

Ayrıca yeşil alanların sulanması için sahada 5 adet 500 tonluk su deposu bulunmaktadır.